Oddělení:        BRYOPHYTA – mechorosty

            Jsou to zelené výtrusné rostliny většinou suchozemské, druhotně taky vodní. Stélka vždy mnohobuněčná. Vývoj je charakterizován střídáním fází gametofytu (haploid) a sporofytu (diploid). Gametofyt je složen z protonemy (zelený prvoklíček) a z vlastní mechové rostliny, u nižších vývojových typů lupenité, u vyšších typů rozlišené v část osní (kauloid) - lodyžka, podzemní kořenovou (rhizoid) a část asimilační (fyloidy) – lístky.

 

Třída:  Marchantiopsida – Játrovky

Riccia fluitans (trhutka plovoucí)

Játrovka nejčastěji se vyskytující v našich vodách, bohatě vidličnatě větvená, stélka 1 mm široká a až několik cm dlouhá. Vyskytuje se na hladině menších vod a vytváří na dně vypuštěných rybníků terestrickou formu.

Foto zástupci: Riccia fluitans1, Riccia fluitans2, Riccia fluitans3.

 

 

 

 

 

 

 

 

Třída:  Bryopsida – Mechy

 

            Podtřída: Sphagnidae

            Lze uvést celý rod Sphagnum (rašeliník), který má několik desítek druhů. Rašeliníky rostou pospolitě, vytvářejí husté koberce na vlhkých místech nebo ve vodě. Vyhýbají se vápenatým substrátům a proto je nacházíme na okrajích kyselých vod. Na vrcholcích pahorkatin vytvářejí mnohdy obrovská množství organické hmoty, která se pak jako rašelina těží k zemědělským i průmyslovým účelům.

            Rašeliniště mají význačnou hydrologickou funkci, neboť působí jako houba, zadržující podstatnou část srážek, které pak pozvolna uvolňují v podobě pravidelného odtoku.

Foto zástupci: Sphagnum sp, Sphagnum se sporofyty.

 

 

 

            Podtřída: Bryidae

            Většina druhů je suchozemská i když původně začínaly svůj vývoj ve vodě a některé druhy druhotně přešly opět do vody nebo alespoň na vlhká místa. Vyloženě vodních mechů není velký počet.

 

Fontinalis antipyretica (zdrojovka obecná)

Nejznámější statný mech s trojřadě olistěnou lodyhou. Rostlina dosahuje délky až několik decimetrů, je černohnědě zbarvená a roste v tekoucích i stojatých, převážně čistých vodách. Z rybářského hlediska je to cenný mech, neboť v jeho porostech žije množství rybí potravy a v rychle tekoucích vodách vytváří klidná místa pro odpočinek ryb.

Foto zástupci: Fontinalis antipyretica1, Fontinalis antipyretica2, Fontinalis antipyretica3, Fontinalis antipyretica4.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Amblystegium riparium (rokýtek pobřežní)

Značně menší než zdrojovka, rostoucí ve stojatých i tekoucích vodách, nenáročný na čistotu vody.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Acrocladium cuspidatum (károvka hrotitá)

Až 15 cm velký mech, výskyt jako předchozí.

Hygrohypnum palustre (břehovec potoční)

Čisté, oligosaprobní tekoucí vody převážně horského charakteru.